Birinin Yalan Söylediğini Nasıl Anlarsın?

Sosyal hayat, iş veya akrabalık gereği gün içinde onlarca insanla karşılaşır ve çoğu ile de yakından iletişim kurarız. İletişim kurarken, kimin yalan söylediğini anlamak çok önemlidir. Çünkü bir birine bağlantılı birçok ilişki, bu konuşulan konular dikkate alınarak şekillendirilir. Yalan hem dinen hem ahlaken kişiye yakışmayan bir davranış biçimidir. Bazı durumlarda ise her insan küçük yalanlar söyler. İşe, derse veya eve geç kalma sebebi ile ‘’hiç yalan söylemedim’’ diyen insan, neredeyse yoktur. Küçük gibi görünen bazı yalanların sonucunda, büyük zararlar kaçınılmaz olabilir. Birinin yalan söylediğinden şüphelenmek, hiçbir delil yokken kişiyi suçlamak, ilişkinizin bozulmasına sebep olacaktır. Yalan söylemekle suçlamadan önce, birkaç defa yalanını yakalamak, devamında da yalan söyleme ihtimaline karşı takipte olmak gerekir. Peki, yalan söyleyen insanlar, hangi davranışları sergiler, uzmanların bu konuda verdiği ipuçlarına bir göz atmakta fayda var.

Birinin Yalan Söylediğini Anlamak İçin Gözlerine Bakın

Yalan söyleyen ve bunu alışkanlık haline getiren insanlar, konuşurken başka tarafa bakacak ve göz temasından kaçınacaktır. Genellikle, yalan söyleyen solak insanlar kafasını sola, sağ elini kullanan insanlar ise kafasını sağa çevirir. Konuşurken sürekli aşağıya veya yukarıya bakan insanlarda, yalan söylediği için gözlerini kaçıyor olabilir.

birinin yalan söylediğini anlamak 3

Birinin Yalan Söylediğini Anlamak İçin Konuşmalarını Takip Edin

Sorduğunuz kısacık bir soruya, lafı dolandırarak, uzun uzun cevap veriyorsa muhtemelen yalan söylüyordur. Aşırı detaylara girerek, söylediği yalanların arada kaybolması isteyebilir.

Birinin Yalan Söylediğini Anlamak İçin Ses Tonuna Ve Mimiklerine Bakın

Her zaman sakin yapıda olan insan, ansızın telaşlanıyor ve sesi titriyorsa, yalan söylüyor olma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle alnından terler akıyorsa, büyük bir ihtimalle çok büyük bir yalan ile karşı karşıyasınız.

Sürekli Yalan Söylemek Bir Hastalık mıdır?

Sürekli yalan söylemek, hastalık değil bir alışkanlıktır. Bazı insanlar sürekli yalan söyleyerek günlük iletişimini düzenler. Özellikle parasal ilişkilerde ve iş yaşantısında yalan söylemek, geçici olarak kişiyi birçok problemden kurtaracaktır. Ama bu durum fazla uzun sürmez. Sürekli yalan söyleyen kişiye, bir süre sonra güven kalmaz ve doğru söylediğinde de kimse inanmaz.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+