Biçimsiz Mutfak Nasıl Dekore Edilir?

Mutfaklar evin en çok kullanılan odalarından biridir. Yemek, içmek insanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri olunca özellikle ev hanımları için en uzun vakit geçirilen yer mutfak olmaktadır. Mutfağın düzenli olması için bolca dolap ve bu iş için de geniş bir alan gereklidir. Ancak her evin mutfağı istendiği kadar geniş olmamaktadır. Bazen çok dar bazen uzun ince bazen de biçimsiz mutfaklar kadınları yerleşim konusunda zor durumda bırakabilmektedir. Biçimsiz mutfaklar genellikle eski yapılarda daha çok karşımıza çıkmaktadır. Yuvarlak mekânlarda olduğu gibi köşegeni çok olan mekânlarda da düzenleme biraz biçimsiz olabilmektedir. Hiçbir mekân düzenlenemez değildir ancak dört köşeli bir mekâna göre daha az estetiktir.

bçm1

Biçimsiz Mutfağı Planlarken

Kadınlar, mutfakta çalışırken her şey ellerinin altında olsun ama ortalıkta olmasın arzusundadır. Bütün eşyaların içine sığacağı birçok dolaba sahip olmak her kadının hayalidir. Bu istek biçimsiz mutfaklarda her ne kadar imkânsız görünse de tavana kadar yükseltilecek dolaplarla çözüme kavuşturulabilmektedir. Hatta dolabın içine ne konacaksa ölçüleri alınıp raf aralıkları ona göre ayarlanırsa dolaplardan azami fayda sağlanabilir. Biçimsiz mutfaklarda girinti ve çıkıntılardan mümkün olan en iyi şekilde yararlanmak için bir marangozun fikirlerine başvurmakta fayda vardır. Köşelere yaptırılacak dolaplar ve raflar size artı alan kazandıracaktır. Biçimsiz mutfaklarda mutfak tezgâhının ve dolaplarının çok fazla yer kaplaması alanı daraltır. Buna bir çözüm olarak derinliği fazla olmayan dolaplar tercih edilebilir. Beyaz eşya seçiminde ankastre tercih edilirse yerden tasarruf mümkün olmaktadır.

Birkaç Küçük Püf Noktası Daha

Mutfaklarda katlanabilen masa kullanmak akıllıca bir fikirdir. Diğer bir yöntem de tezgâhın uzantısını masa olarak kullanmaktır. Açık tonların mutfağı olduğundan daha geniş göstereceği gerçeğinden hareketlemutfak dolaplarında, masa ve sandalyelerde, duvarda halıda açık renkler seçilebilir. Gömme ya da sonradan monte edilmiş ışık şeritleri mutfağı daha geniş gösterme konusunda birebirdir. Biçimsiz mutfaklarda en ufak bir eşyayı yerleştirmek bile sorun olabilmektedir. Radyatör küçük bir parça gibi gözükse de zaten biçimsiz olduğu için yerleşimi sorunlu olan mutfakta sıkıntı yaratacaktır. Buna çare olarak yerden ısıtma düşünülebilir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+