Beyaz Henna Dövmeler

Dövme,  son yıllarda gençlerin en büyük tutkusudur. Yaşı kaç olursa olsun, büyükten küçüğe herkesi dövme merakı sarmış durumdadır. Kalıcı dövmeler, zamanla kişinin sıkılması, sildirme operasyonun zorluğu ve enfeksiyon riskinin yüksek olması nedeni ile tercih edilmez. Bu durumda hint kınalarından yapılan dövmeler daha çok istenilmektedir. Dövme yapmakta bir sektör haline gelmiştir. Anadolu da evlenecek kıza düğün öncesi yapılan kına gecesi, askere gidecek genci uğurlamadan önce yakılan kına, ellerde ve ayaklarda hatta saç derisinde oluşan yaralarda kına kullanılır. Saçı boyamada kullanılan yeşil kınadan farklı olarak, beyaz kına da vardır. Beyaz kına, adını yeni duyduğumuz bir türdür. Aslında tarihi ve kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Anadolu da yaşlılarımızın bildiği ve kullandığı yöntem olan beyaz kına, birçoğumuzun yeni tanıştığı bir isimdir.

www

 Beyaz Kınanın Kullanıldığı Yerler

Beyaz kınanın hazırlanışı ve içindeki malzemeler, yeşil kınadan biraz farklı olsa da kullanıldığı yerler birbirine benzemektedir. İlk olarak tarihte Arap Yarımadası ve Mezopotamya bölgelerinde kullanılmıştır. Süslemede, çok farklı desen ve motiflerin işlemesinde tercih edilmektedir. Yeni modeller, yeni desenler dövmelerde kullanılacak estetik çizimler gelişmekle birlikte değişik uygulamalarda da beyaz henna dövmeyi görmek mümkündür. Eski çağlardan günümüze kadar beyaz kil kullanımının gelmesi el işçiliğinin yanında cilt güzelliğinde, saç bakımında ve boya olarak uygulanmaktadır. Yaşlı teyzeler saçlarını Anadolu da beyaz kil ile yıkarlar böylece saç bakımını yapmış olurlardı. Beyaz kına saç terapisinin yanında, cildi temizlemede cildin yaşlanma etkilerini azaltmada, sivilce ve akne tedavisinde de oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Henna Dövme Nasıl Yapılır?

Beyaz kınanın yeşil kınadan farkı ciltte kalıcılığının daha fazla olmasıdır. Alerjik bir reaksiyon genellikle görülmemektedir. Bazı hassas cilde sahip kişilerde tepki verip vermeyeceği de kontrol edilmelidir. Beyaz kınanın kıvamı önemlidir. Çok sıvı olursa işleme esnasında dağılmalar olabiliyor. Değişik desenleri kuşe kâğıdına çizerek, zevkli bir kullanıma hazırlayabilirsiniz. Ciltte kalma süresi çok uzun değildir. Bu sebepten,  sıkıldığınızda değiştirme imkânınız vardır. Yapımında alman taşı kullanılır. Oksijenli su ilave ederek kıvamını ayarlayıp evinizde belirlediğiniz deseni kendinizin de yapması mümkün. Beyaz Henna dövmeyi yapacağınız yere rol-on sürüp üzerine deseni yapıştırarak da dövmeyi cildinize geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+