Benleri Yok Etmek İçin Neler Yapılmalı?

Bazı insanların yüzünde ve vücudunda çok fazla ben bulunur. Bu benlerden bazıları, kişiye oldukça farklı ve karizmatik bir görüntü katabilir. Fakat bazen, hem ben sayısı çok fazladır hem yerleri kişiyi rahatsız edecek şekildedir. Böyle durumlarda benlerin yok olması için değişik yöntemler uygulanır. Benlere amatörce müdahale etmek, kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Kanser yapan tipteki benlere, elle müdahale etmek, kaşımak veya yolmak, kanser riskini artıracaktır. Benlerin şeklinde ve renginde oluşan değişikliklerde, hemen doktora başvurmak gerekir. Böylece, benin masum ben mi, yoksa kanser riski taşıyan ben mi olduğu öğrenilebilir.

118

Hangi Benler Kanser Riski Taşır?

Kanser riski taşıyan benlerin şekli, simetrik değil girintili çıkıntılı olur. Ayrıca boyutunda ve renginde sık değişiklik olmaktadır. Sabah kalktığınızda, daha önce siyah olan beniniz kahverengiye dönüşüyorsa, daha önce sadece bir santim olan beniniz iki santim ebatlarına ulaşmışsa hemen doktora başvurmakta fayda vardır. Ayrıca kabarık olan ve siyah olan benlerin daha tehlikesiz olduğu bilinir. Yani toplumun büyük çoğunluğunda görülen siyah ve kabarık benler zararsızdır. Fakat ten rengine yakın renklerde leke gibi görünen benler cilt doktorunun kontrolünden geçmelidir.

Benleri Nasıl Yok Edebilirim?

Benleri yok etmek için evde bir takım uygulamalar yapılabilir. Bir çay kaşığı yoğurt ve yarısı kadar karbonat karıştırılıp, benlerin üzerine sürülerek bir saat bekletilir. Ayrıca elma sirkesi benlerin temizlenmesinde oldukça etkilidir. Her gece yatmadan bir saat önce benlerin üzerine elma sirkesi sürülerek 1-2 saat bekletir. Her iki uygulamada, düzenli yapıldığında benlerin bir süre sonra yok olmasını sağlayacaktır.

Benleri Aldırmak

Benlerden kurtulmanın en kolay ve kesin yolu benleri aldırmaktır. Estetik cerrahların ve genel cerrahların yaptığı bu operasyon sayesinde, benlerin kanser riski taşıyıp taşımadığı da öğrenilebilir. Kısa bir operasyondur. Benler kesilerek çıkartılır ve çok ince dikişler ile yeri dikilir. Günümüzde kullanılan estetik ipleri sayesinde, yaklaşık 6 ay sonra benlerin üzerinde bulunan dikiş izleri kaybolacaktır. Lazer ile benlerin tedavi edilmesi de mümkündür. Fakat lazer ile temizlenen benlerin, kökü çıkmadığı için aynı yerde tekrar ben çıkma ihtimali bulunur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+