Bekâr Anne Olmak

Günümüzde yaşanan günübirlik ilişkiler veya hamilelik sırasında gelişen boşanmalar, bekâr anneliği beraberinde getirmektedir. Son yıllarda birçok kişinin tercih ettiği, sperm bankaları da bekâr annelerin çoğalmasına sebep olmaktadır. Oysa bekâr anneliğin birçok zorluğu bulunur. Özellikle de Türk toplumu gibi, halen gelenekler ile yaşayan toplumlarda bekâr annelerin henüz bebek dünyaya gelmeden zorlukları başlayacaktır. Yalnız ve hamile bir kadın, çevresindeki birçok insanda merak uyandırır. Sorular, önyargılar, yargılamalar beraberinde gelir. Bebek dünyaya geldikten sonra ise bir çocuğun sorumluluğunu tek başına üstlenen kadın, çok fazla zorluk ile karşı karşıya kalır. Dünyaya gelen bebekte ise bebeklikte başlayan merak, okul yıllarında artar ve çocuk neden kendisinin de onu koruyan ve kollayan hatta ihtiyaçlarını karşılayan bir babası olmadığını sorgular. Bekâr anne olmaya karar vermeden önce, bekâr annelerin yaşadığı avantaj ve dezavantajlar hakkında fikir sahibi olmak faydalı olacaktır.

ban2

Bekâr Anne Olmanın Avantajları

Bekâr anne olmak,  sizi her durumda güçlü yapar. Hayatta tek olmadığınızı bilmek ve çocuğunuzun sorumluluğu ile hareket etmek, siz fark etmeden hayattaki duruşunuzu değiştirecek ve her türlü zorluğun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır. Sizi bencillikten uzaklaştırır ve empati yeteneğinizi geliştirir. Bekâr anne olmak, karşınızdaki insanı takdir etmeyi, ona teşekkür etmeyi öğretir, insanları sevme becerinizi geliştirir. En önemlisi ise bekâr annelik sabır işidir. Yalnız başına bir veya birkaç çocuk büyütmek, sizi sabırlı yapar. İlerleyen yıllarda, size yalnız olmadığınızı hatırlatarak, doğru tercihler yapmanız için sizi güçlü kılar.

Bekâr Anne Olmanın Dezavantajları

Bekâr anneler, çocuk büyürken yaşadığı her türlü zorluğu tek başına üstlenmek zorundadır. Asla yorulmaya, hatta hasta olmaya hakları bulunmaz. Özelliklede bakıcı tutamayacak bekâr anneler, çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak maddi olanakları hazırlamalı ve aynı anda bakımını yapmalıdır. Çocuk sayısı birden fazla ise durum bir o kadar zorlaşır. Aynı anda ama farklı sınıflara giden çocukların; etkinliklerine yetişmek, ödevlerine yardımcı olmak bekâr anneyi daha fazla zorlayacaktır. Çocukların yaşadığı duyusal sorunlar ile yalnız mücadele etmeli, onların gelecek için alacakları kararlarda tek başına yanlarında olmalıdır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+