Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

Bebeklerin cildi, yetişkinlerin cildinden daha hassastır. Bebek cildi, ince ve az yağlıdır.  Bu sebeple, ter bezi olan gözenekler kolayca tıkanabilir. Ter bezi kanallarının, aşırı sıcak veya nemden etkilenmesiyle, gözeneklerde tıkanma sonucu, cilt üzerinde oluşan kırmızı pütürlere “isilik” denir. Derideki ter kanalları tıkandığı için ter, deri altında kalır ve şişkinliklere, kızarıklıklara neden olur. İsilik; sıcak hava, nemli ortam, kalın giydirme ve sık banyo yaptırmamak sebebi ile ortaya çıkar. Kalın ve bebeği sıkan kıyafetler, isiliğin çıktığı yerlerde sürtünme yapacağı için durum daha çok kötüleşebilir.  Bebeklerde isilikler; küçük, az sayıda ve çabuk iyileşen deri döküntüleri olabileceği gibi, biraz daha ağır, kaşıntılı ve su toplayan şekilde de olabilir. Hafif isilikler, 3-4 günde iyileşir. Ağır isilikler için bebeğin cildi sık sık kontrol edilmeli ve gerekenler yapılmalıdır. Gerekli tedavi yapılmaz ise, kaşınma ve yanma bebeği rahatsız edebilir. Bebek, bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanma oluşacaktır.

Bebeklerde İsilik Nerelerde Görülür?

Bebeklerde isilik; yüzünde, boynunda, ensesinde, kollarında, koltuk altlarında, eklemlerde, göbek ve göğüs bölgesinde, çoğunlukla da kasık ve popo bölgesinde görülür. Bebeğe giydirilen kıyafetlerin naylonumsu olması, vücudu sıkan kıyafetlerin giydirilmesi, nemlendiricinin fazla kullanılması,  altının sık değiştirilmemesi, her gün banyo yaptırılmaması isiliğin oluşmasında etkendir.

ww

Bebeklerde İsilik Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerde isiliğin oluşmasını önlemek ve oluşan isilik için yapılabilecekler aşağıda yer almaktadır:

-Giysilerin bol ve pamuklu olmasına dikkat edilmeli

-Aşırı ve kalın giydirilmemeli

-Sıcak havalarda her gün veya gün aşırı yıkanmalı

-Terli bırakmamaya özen göstermeli

-Altını sık sık değiştirmeli

-Ev ısısı 23-24 derece arasında olmalı

-Banyodan sonra cilt nemli bırakılmamalı

-Şampuan ve cilt bakım ürünlerinin pH değeri nötr olanlar kullanılmalı

-Kozmetik ürünlerini, kokusuz ve parfümsüz olanları tercih edilmeli
 
Bunların dışında isilik olan bebeklere tedavi amaçlı evde yapılabilecekler:

*Ilık suyla banyo yaptırdıktan sonra; bir bardak su ve bir çay kaşığı karbonat ile yapılan solüsyon, bebeğin isiliklerine fazla bastırmadan sürebilir. Bu solüsyon, günde üç kere isilik olan bölgelere uygulanabilir.

*Bir tane salatalığı iyice yıkadıktan sonra, süzgeçten süzerek posası atılır ve çıkan su isiliklere sürülür.

*Aloe-Vera, isilik olan bölgelerin soğumasını sağlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

*Deniz suyu, isiliklerin geçmesine yardımcı olur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+