Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yeni doğan bebeklerde, hıçkırık çok sık görülür. Bebeklerde oluşan hıçkırık, annelerin endişelendirmesine rağmen, aslında bebeğin sağlıklı olduğu anlamına gelir. Hıçkırık bebeklerin, sindirim sistemindeki organlarının fonksiyonlarını düzgün yerine getirdiğini işaret eder. Yeni doğan bebeklerde sık görülmesiyle birlikte, bir yaşına kadar azalarak devam eder.

Bebeklerde Hıçkırığın Sebepler Nelerdir?

Bebeklerde hıçkırık; bebeğin doyduğunun, sindirim gelişiminin normal olduğunun göstergesidir. Hıçkırığın olmasının sebebi; diyafram kasının kasılmasındandır. Hıçkırık; midesi dolduğunda, gazı iyi çıkarılmadığında, hava yuttuğunda, ani sıcaklık değişiminde ve heyecanlandığında görülebilir. Özelikle sindirim sonrası hıçkırık artar. Sebebi ise; mide dolduktan sonra, sinirlerin uyarılmasından dolayı, bebeğin gösterdiği reflekstir. Aynı zamanda bebeğin, akciğer ve kalp gelişiminin bir göstergesidir. Bazı durumlarda, bebek açken de hıçkırabilir. Aç karnına bebeğin hıçkırması, diyaframının geliştiğini gösterir. Bebekler hıçkırıktan rahatsızlık duymazlar. Sadece bebeklerin uykuya geçişlerinde sorun yaratabilir. Uzun süren hıçkırıklarda, bebeğin yutkunma refleksini gerçekleştirmesi. diyafram kasının spazmını geçirir ve bebeğin hıçkırığı kesilir.Bebeği emzirmek, yutkunmasını sağlayacağı için yararı olabilir. Sütün, nefes borusuna kaçmaması için dikkatli olmak gerekir. Hıçkırık, bir hastalık değildir ve ilaç kullanmayı gerektirmez.

bb

Bebeklerde Hıçkırık Anında Ne Yapılmalıdır?

Hıçkırık bebeğin; uyumasını, beslenmesini ve emmesini engellemiyorsa bir şey yapmaya gerek yoktur. Bebek emerken hıçkırık tutarsa; bebeği dik konuma getirip sırtını okşayarak gazını çıkartmak doğru bir harekettir. Çünkü bazı bebekler hızlı ve çok emdikleri için hava yutarlar. Yuttukları hava da hıçkırmaya sebep olur. Bunu engellemek için, bebeği az aralıklarla ve sık emzirmek sorunu çözmeye yardımcı olacaktır. Bebeği emzirirken, 5-6 dakika da bir kere bebeğin yuttuğu havayı çıkartmak, hıçkırığın azalmasını sağlar. Bebeğin bulunduğu ortamda ani sıcaklık düşüşü hıçkırığa neden olur. Oda sıcaklığını normal dereceye getirmek gerekir. Bebek hıçkırmaya başladığı zaman anne, dikkatli bir şekilde bebeği emzirebilir. Anne, sütünün nefes borusuna kaçmamasına dikkat etmelidir. Buna rağmen bebekte hıçkırık geçmiyorsa, süt veya su, kaşık yardımıyla bebeğe içirilir. Yapılan en büyük hatalardan birisi, hıçkıran bebeğe limon suyu verilmesidir. Limon suyunu, bebek ağzına aldığı anda nefesini tutar. Böylelikle hıçkırık kesilir. Şunu unutmamak gerekir; limon asitlidir ve bebeğe verilmesi yanlıştır. Bebekte kusmaya ve pişiğe sebep olur.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+