Bebeklerde Gece Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi, annelerin en çok zorlandığı konular arasındadır. Özellikle gece uykusunda yatağa kaçırma, gece geç saatlerde tekrar birçok temizlik gerektirecektir. Bebeklerin tuvalet eğitimi ise belli bir yaşa kadar ertelemelidir. Bunun sebebi ise küçük yaşta tuvalete alıştırılan bebeklerin, ileriki zamanlarda tekrar tuvaletini kaçırabileceği gerçeğidir. Uzmanlar tuvalet eğitimine başlanması için önce bebeğin yeterince bilinçlenmesi ve kendini ifade edebilecek becerileri kazanması gerektiğini vurgular. Ailelerin çocukları gözlemlemesi, onun tepkilerini dikkatle takip etmesi ve söylenenlere verilen tepkilerden yola çıkarak, tuvalet eğitimine karar vermesi gerekir. Bu süreç aileler için de yorucu ve yıpratıcı olacaktır. Bir süre sürekli çocuğu takip etmek ve gece uykudan kalkıp çocuğu tuvalete götürmek, zor günler yaşanmasına sebep olur.

tuvalet-egitimi-ne-zaman-verilmeli

Tuvalet Eğitimi Hangi Yaşta Başlamalıdır?

Her çocuğun gelişimi farklıdır. Tuvalet eğitimine başlama yaşına karar verilirken, çocuğun yaşından çok, verdiği tepkilerin dikkate alınması gerekir. Uzmanların bu konudaki görüşü tuvalet eğitimi için en uygun zamanın 24-36 aylar arası olduğudur. Bu aylarda çocuk kas gelişimini tamamlayacak ve etrafında olup bitenleri yorumlayabilecektir. Söylenen kelimeleri anlayan ve uygulayan çocukların, yavaşça tuvalete alıştırılması mümkündür. Ailelerin; çocuğun tuvalet eğitimin hazır olduğuna karar verebilmesi için bazı aşamalara dikkat etmesi gerekir.

1- Çocuğun yürümesi, konuşmaya başlaması ve yapması istenen bazı konutları yerine getirmesi

2- Gün içinde bezinin birkaç saat kuru kalması

3- Kolay giyilebilen bazı giysileri giyinip, çıkartabilmesi

4- Tuvalet saatlerinin, her gün aynı saatlere denk gelmesi

5- Bezinde biriken idrar veya dışkının, onu rahatsız etmesi ve bezinin değiştirilmesi için tepki vermesi artık tuvalet eğitimine başlama zamanı geldiğini gösterir. Fakat tuvalet eğitimine başlamadan önce, bebek kadar ailelerin de hazır olması gerekir. Bu süreçte çalışan annelerin işinden bir süre izin alması ve tek olarak çocuğu tuvalet eğitimine alıştırması büyük önem taşır. Birkaç kişinin bakımı ile büyüyen çocuklar, bu süreci daha zor atlatabilmektedir. Yorucu ve sabır gerektiren tuvalet eğitimi, ailelerin de oldukça zor günler yaşamasına sebep olacaktır. Bu sürecin daha rahat atlatılabilmesi için çocuğun daha önce lazımlığa alıştırılması tuvalet eğitiminin daha rahat verilmesini sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+