Bayram Sofrası Nasıl Yapılır?

Masa düzenlemesinde en çok dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken konulardan bir tanesi de masa örtüsü seçimidir. Masanızın üzerine örtmüş olduğunuz örtülerin her biri 30 cm daha fazla aşağıya doğru sarkmalı.

bayram sofrası

Aksi olduğunda misafirleriniz bu durumdan şikayetçi olacak ve ağırlamanız konusunda pekte memnun kalmayacak. Genellikle masa örtülerinin kayması gibi durumlar ile ortaya çıkan akzaların önlenmesi amacı ile molton adı verilen nesne örtünün alt kısmına yerleştirilmektedir.

 

Sofra düzeni konusunda dikkat edilmesi gereken en ince ayrıntı sofranızda neyi nereye koyacağınız servis araçlarını ne şekilde dizeceğiniz olmaktadır. Bir sofra alanında her birey için 80 cm büyüklüğünde alan ayrılmalı.

 

Bu alanların hepsi belirlendiği vakit sofranızda kaç kişilik yer olduğunu belirleyebilirsiniz. İlk olarak masanıza supla adı verilen servis altlığını koymalısınız. Sonrasında ise en alttan yukarıya kadar servise sunacağınız tabakları sofranıza yerleştirmelisiniz. Ana yemek, ara yemek ve başlangıç olacak şekilde tabaklarınızı iç içe yerleştirmelisiniz.

 

Salata tabağı her zaman için ekmek tabağının yanında olmalı ekmek tabağı ise sofranızın en sol köşesinde bulundurulmalıdır.Dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da çatal bıçak dizimidir. Çatal bıçak dizimi ie ilgili bilmeniz gereken kurallar ise sağ tarafta kaşık ve bıçak bulunurken sol tarafta ise çatal koyulmalıdır.

 

Çatal ve bıçak dizimi tıpkı tabaklarda olduğu gibi iç kısımdan dışa olacak şekilde ayarlanmalıdır. Yani işlevseliklerine göre. Ara yemek için varsa orta boy yok ise de büyük boy çatal bıçak kullanılabilir.bayram sofrası 3

Ana yemek içinse yine aynı şekilde büyük çatal kullanılabilir. Tatlı için tercih edilen çatal ve kaşıklar ise tabakların üst kısmına dizilmelidir. Koyulan kaçık baş kısımda ve dış tarafa doğru orantıda koyulmalıdır. Çatalımızı yerleştirme şeklimiz ise içe doğru baş kısımda sağa dönük olarak bulundurulmalıdır.

Üçüncü adım ise soframızın zerafetini simgeleyen bardaklarımız olmakta. Bardaklarımızı tabaklarımızın sağ üst kısmına denk gelecek şekilde diyagonal olacak tarzda yerleştirmeliyiz.

Aksesuar kullanımı

Sofra aksesuar diziliminde ise kullanılmakta olan araç gereçlerimiz özenle seçilmektedir. Aksesyuarlar içerisinde kalan objeler ise peçetelikler, mumluklar ve dekoratif bir kaç gerekli ürün olmakta.

Masanızda sadece çiçeklere ve mumlara yer vermekte iseniz o vakit göselliği ön planda tutarak hareketliliği sadeliğe dönüştürerek mum dizilimini doğru şekilde seçmelisiniz. Öyle ki mum boyutları ortalama olarak bir karış olmalı bir karışı geçmemelidir.Kuşkusuz özenle hazırlanmış sofranızla bayram için misafirlerinizi bekler konumdasınız.

 

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+