Balkonu Kış Bahçesine Çevirmek

Son yıllarda balkonları kış bahçesine çevirmek moda haline geldi. Kış geldiği zaman doğanın insana huzur veren görüntüsü özlendiğinde evden çıkmadan bu lüksü yaşamak mümkündür. Balkonları kış bahçesi olarak düzenleyip bahçeden farkı olmayan mekânlar yaratmak için bir balkon,  balkona bahçe görünümü vermek için de bitki ve çiçeklere ihtiyaç olacaktır. Öncelikle balkonu tercihe göre alüminyum, plastik doğrama ya da ahşap profille kaplayarak dış etkenlerden korunmasını sağlamak gerekir. Mekânın ısı problemi çözülürse günün her saati kullanmak mümkün olacaktır. Evin güneşi en iyi alan balkonunu bu iş için kullanmak, hem oradaki bitkiler açısından hem de ısı açısından doğru bir karardır. Balkonu yeşillendirirken hangi bitkilerin ve çiçeklerin kış balkonu için uygun olduğunu araştırmak gereklidir.

aaa

Kış Bahçesinde Ne Gibi Bitkiler Olmalı?

Kış bahçesi ve balkonlarında her mevsim çiçek açan hercai, çok sorunsuz bir saksı çiçeği olduğu için kullanılabilir. Siklamen, açelya ve çuha çiçeği de tercih edilebilir. Camekânlı balkonlarda portakal ve limon ağaçları da yetiştirmek mümkündür. Japon akubası, geniş ve parlak yapraklarıile balkonlarda gösterişli bir hava yaratır. Gelin duvağı çiçeği, neredeyse tüm yıl boyunca çiçek açtığı ve çok hızlı yayıldığı için kış balkonlarında sık kullanılmaktadır. Atatürk çiçeği ya da diğer adıyla yılbaşı çiçeği kışın açan ender çiçeklerden olduğu için balkonlarda yerini alır.

Kış balkonlarının Dekorasyonu

Kış balkonu olarak seçilen balkon arzu edilen malzemeyle kapatıldıktan sonra sıra mekânın yeşillendirilmesine gelir. Zevke uygun bitkiler, ağaçlar, çiçekler balkonu doldurduğunda kış balkonu dekorasyon için hazır hale gelmiş demektir. Bütçeyi fazla zorlamadan bu iş yapılabilir.Kış balkonunda yer minderleri kullanmak rahat bir oturum alanı yaratacaktır. Rengârenk çiçekli kumaşlardan dikilmiş minderlerle dört mevsim bahar havası yaşanabilir. Balkondaki masayı ahşap ya da bambu malzemeden seçerek doğal havayı bozmadan dekorasyon tamamlanır. Duvarlara çeşitli yapraklar yapıştırılabilir. Sepetlerin içine rengârenk boyanmış kozalaklar, kurutulmuş çiçekler koymak konsepte uygun bir fikirdir. Son olarak kış balkonu için seçilecek avize de ortama uygun renklerden tercih edilirse harika bir kış balkonu dekore edilmiş olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+