Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalı?

Soğuk ve karanlık geçen kış aylarından sonra, ağaçların yeşillenmesi ile birlikte, insanlar kendini balkon ve bahçelere atmaktadır. Apartman veya müstakil evlerde küçükte olsa bir bahçe mutlaka bulunur. Bu alanların sahiplerinin aklına gelen ilk soru “Bahçe tasarımı nasıl olmalı?” Böyle alanlar değerlendirilerek akşam kahveleri ve ilkindi çayları için yeşil alanlar oluşturulabilir. Dost ve arkadaş sohbetleri için ideal olan bu alanlar sayesinde eve girmek istemeyecek, sıcak yaz aylarını burada geçireceksiniz. Küçük bir bahçe oluşturmak düşünüldüğü kadar zor bir iş değildir. Çiçekçiden alınan birkaç çiçek fidesi ve evde bulunan bir çapa ile birkaç gün biraz vakit ayırmanız yeterli olacaktır. Emekliler ve çalışmayanlar için oldukça zevkli olan bu uğraş, toprak ile temas ederek fazla elektriğinizin yok olmasını da sağlayacaktır. Kokulu bitkilerden hoşlananlar nane, maydanoz gibi bitkiler yetiştirerek, gerektiğinde kendi ürünleri ile salatalar yapabilmektedir. Otantik tasarımlardan hoşlananlar, bu bitkileri eski kasa ve saksılara dikip, duvar kenarlarına yerleştirebilir. Bahçe oluştururken birkaç ayrıntıya dikkat etmek gerekir. Bahçe tasarımının nasıl olacağının belirlenmesinde bahçenin büyüklüğü önemli bir yer tutar.

bahçe-tasarımı

Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalı ?

Küçük Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalı?

Apartman girişlerinde bulunan küçük bahçeler tasarlanırken; büyük, fazla yer kaplayan bitkiler kullanılmamalıdır. Yerleri tamamen çimlendirilip, duvar kenarlarına küçük çiçekli bitkiler dikilir. Ortaya evde bulunan eski bir masa atılarak harika komşu sohbetleri yapılabilir. Yukarı asılan saksılara, sarkan çiçekler yerleştirilerek, bahçenin alanı mümkün olduğu kadar geniş tutulmalıdır. Yemyeşil bir bahçe, balkonda oturanların da manzaraya bakıp, içinin açılmasını sağlayacaktır. Aşağıda küçük bahçe tasarımı ile ilgili bir kaç çalışma görebilirsiniz.

küçük-bahçe-tasarımı4

Küçük Bahçe Tasarımı (Amerika)

küçük-bahçe-tasarımı5

Küçük Bahçe Tasarımı (Japonya)

küçük-bahçe-tasarımı3

Küçük Bahçe Tasarımı (Avrupa)

küçük-bahçe-tasarımı1

Küçük Bahçe Tasarımı (Asya)

Büyük Bahçe Tasarımı Nasıl Olmalı?

Müstakil evlerde ve apartman arkalarında bulunan büyük bahçeler, büyük bitkiler, değişik renkte güller ve sarmaşıklar kullanılarak tasarlanır. Duvar kenarlarına sarmaşık ve büyük bitkiler yerleştirilir. Bahçenin tam ortasına, sarmaşıklardan bir kamelya yapılarak, masa ve sandalyeler altına koyulabilir. Yine evde bulunan eski tencere ve küplere saksı bitkisi dikilerek otantik bir ortam yaratılır. Eskiden kalma ahşap masalar ve kırık küpler kullanılarak bohem tarzı bir bahçe oluşturulabilir. Bol renk kullanılan bu tarzda; sepetler, eski yastıklar, kırık küpler, eski lambalar ve küçük büyük bolca bitki kullanılır. Karışık kullanılan bu bitkiler ve renk cümbüşü sayesinde bahçeniz, içinden çıkmak istemeyeceğiniz alana dönüşecektir. Bu renk cümbüşünü tabi ki abartmamakta fayda var. Aşağıda bahçe tasarımı ile ilgili bir kaç çalışma görebilirsiniz.

büyük-bahçe-tasarımları büyük-bahçe-tasarımları1 büyük-bahçe-tasarımları3  büyük-bahçe-tasarımları5 büyük-bahçe-tasarımları6büyük-bahçe-tasarımları4

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+