Bağırsak Tembelliği Nasıl Giderilir?

Bağırsak tembelliğinin halk arasındaki adı kabızlıktır. Bu rahatsızlığın nedenleri araştırılmalı ve tedavi için gerekenler yapılmalıdır. Aksi taktirde iç organlar zarar görebilmektedir. Bağırsak tembelliği hareketsiz bir yaşam sürenlerde, vücudun ihtiyacından az su alınması, tiroit rahatsızlığı, kafeinli içeceklerin aşırı tüketilmesi gibi nedenlerle görülmektedir. Bu rahatsızlık bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Bağırsak tembelliği sorununu çözmek için bir doktora danışılmalıdır. Doktorun beslenme alışkanlıklarında yapacağı değişikliklere mutlaka uymak gereklidir. Hareketsiz yaşam tarzını terk edip uzun yürüyüşler ve fiziksel aktiviteler ile bağırsakların çalışması sağlanabilmektedir.

üü

 

Bağırsak Tembelliğinin Belirtileri

Haftada 3 kez tuvalete çıkılması normal kabul edilir. Daha uzun aralıklarla tuvalete çıkılması bağırsaklarda bir sorun yaşandığını gösterir. Özellikle kışın karın bölgesinde hissedilen şişlik kabızlığın belirtisidir. Kimi zaman tuvalete çıkma ihtiyacı olduğu halde çıkılamayabilir. Bu sorunlardan herhangi biri yaşanıyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Bağırsak Tembelliğinde Bitkisel Çözümler

Bağırsak tembelliğini gidermek için birkaç kaşık hintyağı içilebilir. Bir süre sonra dışkılama gerçekleşir. Keten tohumu da bağırsakları çalıştırır. Bu bitkinin hiçbir yan etkisi yoktur.  Sinameki çayı ve müshil devamlı olmamak kaydıyla ara sıra kullanılabilir. Sabahları aç karnına içilecek bir bardak ılık su ve kayısı, incir gibi meyvelerin tüketilmesi dışkılamayı kolaylaştıracaktır.Ayrıca lahana, kereviz yaprağı, semizotu, kabak, marul, pazı, ıspanak,  pancar ve kuşkonmaz gibi sebzeler lifli besinler olduğundan bağırsak hareketlerini arttırarak dışkılamayı yumuşatırlar.

Bağırsak Tembelliğinin Tedavisi

Çoğu zaman bağırsak tembelliği yaşayan kişiler bunu hayatlarının bir parçası olarak kabul ederek kendi kendilerine halletmeye çalışırlar. Aslında kabızlık, kişinin az sıvı aldığını ya da posalı gıdalarla beslenmediğini gösterir. Duyulan tüm tedavi yöntemlerine rağmen kabızlık şikâyetleri artarak devam ediyorsa gastroentoloji uzmanından destek alınmalıdır. Tuvalete çıkma sıklığı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genellikle haftada 3-4 kez tuvalete çıkmak normal kabul edilir. Ancak haftada 3-4 kereden daha az tuvalete çıkmak, tam boşalmama hissi ve gaita çıkarken tıkanıklık yaşanıyorsa bağırsak tembelliğinden  (kabızlık) bahsedilebilir. Doktor böyle durumlarda gerekli görürse kolonoskopi isteyebilir. Alınacak sonuca göre beslenme listesi ve ilaç takviyesiyle sorun çözülmeye çalışılır.

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+