Ayrılırken İz Bırakmak

Aşık olurken, vücut hormon salgılamaya başlar. Vücutta, serotonin hormonu ve dopamin hormonu artar. Kandaki serotin hormonu, kişilik bozukluğu olan insanların ki gibi yüksek çıkar. Aşık olunduğunda, karşıdaki kişiye takıntılı olmak bu durumdan kaynaklanır. Dopamin hormonu arttığında, iştah ve uyku düzeni değişmeye başlar. Aşık olan kişinin, iştahtan kesilmesi ve gözüne uyku girmemesinin sebebi de bu hormondur. Aşık olmak, yine de çok güzel bir duygudur ve her yaşın yaşadığı aşkın tadı farklıdır. İnsan, sevdiğinin hiçbir hatasını, kusurunu görmez, yaptığı her hareket hoşuna gider. Her ilişki uzun süre sürmez. Bazı ilişkiler kısa süre sonra biter ve ayrıldığınız kişide ayrılırken iz bırakmanız kaçınılmazdır. Zamanınızı birlikte geçirdiğiniz ve biriken anılar, her iki tarafta da derin ve unutulmayacak izler bırakır. İçilen bir kahve ya da çay, gezilen yerlerden geçerken aşık olduğunuz kişiyle olan duyguları hatırlamak insanı üzer. Aslında, her biten ilişkinin bize getirisi vardır. Yeni başlayacak olan aşkta, eski hatalar yapılmaz.

çş

Ayrılık Acısı Geçer Mi?

Ayrılığın ilk günlerinde, yaşanan acının tarifi imkansızdır. Her şey insana, aşık olduğu kişiyle yaşadıklarını sanki gözüne sokar. Acı, hafifleyecek ama tamamen geçmeyecektir. Bunu kabullenip yolunuza devam etmek gerekir. Ayrıldığınızda, yaralar aldığınız gibi, eskiden aşık olduğunuz kişide de ayrılırken iz bıraktığınızı düşünmek sizi biraz olsun rahatlatır. O da, sizi unutamayacak ve zaman zaman yaşadıklarınızı hatırlayacaktır.

Ayrılık Acısını Yenmek

Her ilişkiden sonra ayrılırken iz bırakılır. Bunu yenmenin yolları aşağıda yer almaktadır:

  • Size, onu hatırlatacak uyaranlardan uzak durun. Beraber dinlediniz şarkıları ve gittiğiniz yerlere gitmeyin.
  • İzleri ve acıyı silmek için aceleye etmeyin. Bunların zamanla azalacağını kabul edin.
  • Konuşun ve rahatlayın. Ailenizle, arkadaşlarınızla dertleşin ve ona söyleyemediklerinizi, başkalarına anlatarak rahatlayın. Yine de bunu sürekli yapmayın.
  • Kendinizi, iyi hissedeceğiniz konulara yönlendirin. Bu şekilde davranmak düşüncelerinizi meşgul etmekte yardımcı olacaktır.
  • Yaşadıklarınızı yok saymaya çalışmayın. Bunu yapmaya çalışmak, ileride yaşadığınız ilişkilerde soruna sebep olacaktır.
  • Üzüntünüzü; yemek yiyerek, alkol alımını artırarak, sigarayı çoğaltarak yenmeye çalışmayın. Sonrasında, daha büyük sorunlarla uğraşmak zorunda kalırsınız.

 

 

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+