Ayak Bakımına Bitkisel Çözüm

Hiç ihmale gelmeyen ayak bakımı, birkaç hafta atlandığı zaman ayaklarda değişik şikâyetler başlar. Bütün gün ayakkabı içinde hava almayan ayaklarda, bakterilerin üremesi, nasır ve varis oluşması kaçınılmazdır. Seçilen ayakkabının şekline bağlı olarak, ayaklarda oluşan topuk dikenleri de büyük ağrılara yol açar. Ayakların mümkünse her gün yıkanması, haftada bir defa değişik ürünler ile yumuşatılması gerekir. Eczanelerden temin edilen anti kozmetik ayak bakım ürünleri, ayaklar için oldukça faydalı olmaktadır. Fakat sık aralıklarla yapılan ayak bakımını, evde bulunan doğal ürünler ile yapmak, hem daha faydalı hem daha hesaplıdır. Zaten hazır alınan ürünler de bitkiler ile hazırlanmıştır.

Şişen Ayaklara Hangi Bitkiler Kullanılır?

Yorucu geçen günün sonunda, şişen ayaklara, papatya ile banyo hazırlamak oldukça faydalı olur.  Aktardan edinilen kuru papatyaları bir litre suyun içinde kaynatarak içine birkaç damla limon sıkabilirsiniz. Hazırlanan karışımı, fazla soğutmadan ayaklarınızın dayanabileceği kadar sıcak olarak kullanmanız gerekir. Bu karışımda ayaklar yarım saat bekletilmeli ve ardından durulanıp, krem sürülerek temiz bir çorap giyilmelidir. Papatya, ayaklardaki kan dolaşımını hızlandıracak ve ayakların yumuşamasını sağlayacaktır. Limon ise ayaklarda üreyen bakterileri yok eder.

ayak bakımı bitkisel çözüm 1

Ayak Kokusu Ve Ayak Mantarları İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

Mantarın en sık oluştuğu bölge, kapalı olması sebebi ile ayaklardır. Ayaklarda oluşan mantar da ayak kokusuna sebep olur. Ayak mantarını önlemek için ayaklar, her gece düzenli olarak sirkeli suyun içinde bekletilmelidir. Sirke mikrop kırıcı bir üründür. Ayaklar, sirkeli suyun içinde bekletilerek ayak derisinin içine nüfuz eden bakterilerin temizlenmesi sağlanır. Her iki doğal ürün ile ayak banyosu yapıldıktan sonra Aloe-vera’lı bakım kremleri ile ayaklara masaj yapmak, ayaklardaki bütün problemlerin kısa süre içinde sonlanmasını sağlar. Hemen her insanın problemi olan ayak kokusu da bu ürünler sayesinde yok olacaktır.

Ayaklarda Oluşan Çatlaklar Nasıl Önlenir?

Uzun süre ayakta duran ve ayaklarına gereken özeni göstermeyen kadınların, ayaklarında kuruma ve çatlama oluşmaktadır. Bu çatlaklar ise bazen derin yaralara yol açar. Vaktinde müdahale edilerek, ayak çatlakları kısa süre içinde yok edilebilir. Eczaneden edinilen E vitamini tabletleri, vazelin ile karıştırılmalı ve ayak derisine sürülmelidir. Bu karışım ayakların yumuşacık olmasını sağlar.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+