Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Ayaklar, bütün vücudu taşıyan en önemli organlardır. Hatta vücuttaki tüm hastalıkların ayaklardan belli olduğu söylenir. Sabahtan akşama kadar ayakkabının içine hapsolan ayaklarda, çeşitli ağrıların olması, şişmesi hatta bakteri üremesi kaçınılmazdır. Bu sebeple ayak bakımı asla ihmal edilmemelidir. Ayaklarda bakteri üremesini engellemek için dar ayakkabı giyinmemek, aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giyinmemek ve hava alan ayakkabılar tercih etmek gerekir. Ayakların bakımı için ise piyasada değişik ürünler bulunur. Bu ürünlerden edinerek, ayaklarda mantar ve nasır oluşması önlenebilir. Özellikle kadınların ayaklarının bakımlı görünmesine dikkat etmesi gerekir. Eczanelerden edinilen ayak bakım ürünleri veya evde hazırlanan doğal ürünler ile ayakların yumuşacık olması mümkündür. Üstelik bu ürünler, ayaklarda oluşan şişme ve ağrılara da iyi gelecektir.

Ayaklara Düzenli Bakım Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı, en azından haftada bir defa ama düzenli olarak yapılmalıdır. Banyoda ayakların üzerindeki ölü deriyi çıkartmak, ayakların antibakteriyel ürünler ile dezenfekte edilmesi ve yumuşatıcı kremler ile ovulması, ayakların kısa süre içinde rahatlamasını ve daha hoş görünmesini sağlar. Özellikle bütün gün ayağından ayakkabı çıkartmayan kişilerin, bu bakımı her hafta düzenli yapması önerilmektedir. Ayaklardaki rahatlama anında bütün vücudunuzun rahatlamasını sağlayacaktır.

ayak bakımı 1

Ayaklarda Oluşan Ağrı Ve Şişlikler Nasıl Giderilir?

Uzun süre ayakta kalmaya bağlı olarak, ayaklarda şişme ve ağrı oluşması normaldir. Hele birde, sıkan bir ayakkabı giyiyorsanız bu kaçınılmaz olacaktır. Ayaklarında bu tür şikâyetler olanların, her akşam ayaklarını yüksek yastık ile destekleyerek bir süre yatması önerilmektedir. Ayaklardaki baskıyı hafifleten bu uygulama, kan akışını da düzenleyecektir. Yine ayak mikrobunu kırmak için ayakları tuzlu ılık suda bekletmek gerekir. Bir kovanın içine bir miktar ılık su koymak ve içine bir çorba kaşığı yemek tuzu eklemek, sonra da bu hazırlanan suyun içinde ayakları yarım saat bekletmek gerekir. Yarım saatin sonunda ayakları temiz su ile yıkayıp, yumuşatıcı bir krem ile masaj yapmak gerekecektir. Ayaklarda ağrı oluştuğu dönemlerde bu uygulamayı her gece düzenli yapmak, ayak ağrılarında kısa süre içinde kurtulmanızı sağlar.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+