Arkadaşlarla İletişim Sorunları

Aileden sonra, en çok iletişim kurulan kişiler arkadaşlardır. Bazen, ailenizden bile fazla arkadaşlarınızla birlikte olduğunuz zamanlar olacaktır. Arkadaş seçimi, küçümsenecek bir konu değildir. İnsan, karşısındaki kişinin davranışlarından, ister istemez etkilenir. Arkadaşlık; bireyin yaşına uygun davranmasına, kendiyle ilgili çevreden bilgi almasına ve eksiklerini tamamlamasına, duygusal paylaşımlarda bulunmasına hizmet eder. Farklı kültüre ve ya ekonomik duruma göre yaşantılar şekillenir. Arkadaş seçiminde, bu ayrıntıya dikkat edildiği takdirde, birbirine uyum sağlamak kolaylaşır. Arkadaşlarla iletişim sorunlarında yapılan en büyük hata, “duygudaşlık” yapmamaktan yani; karşısındaki insanı anlamamaktan kaynaklanır. Empati kurmayı becerebildiğiniz zaman, çoğu sorun kolaylıkla ortadan kalkacaktır.

ark2

Arkadaşlarla İletişimde Nasıl Davranılmalıdır?

Öncelikle, karşılıklı güvene dayalı bir ilişki olması gerekir. Arkadaşla, her türlü sorunu, sırrı paylaşabilmek için sağlam bir temel oluşturmak gerekir ve bu temeli oluşturacak olan da güvendir. Eğer arada güven varsa ardından sevgi başlar. Zaten sevmediğin biriyle, arkadaş olmanın da bir anlamı yoktur. Arkadaşlarla iletişim sorunlarında, yapılan yanlışlardan biri de,“saydam olmamak” yani; olduğu gibi görünmemektir. Kendini farklı göstermeye çalışmak, hem kendini, hem de arkadaşını aldatmaktan başka bir şey değildir. Bu şekilde davranan kişi zamanla mutsuz olur ve bu davranışın anlaşılması, güvenin bitmesine sebep olacaktır. Karşınızdaki insanı, dinlemeyi bilmelisiniz. Karşınızdaki insanın anlattıklarını anladığınızı, onun dünyasına girebildiğinizi hissettirmeniz gerekir. Dinlemeyi bilirseniz, dinletmeyi de başarırsınız. Tüm ilişkilerde en büyük sorun, dinlememek ve dinlenmemektir.

Arkadaşlarla İletişimde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Çocukluk ve gençlik çağında, uyum sağlanacak, sağlam temelleri olan arkadaş bulmak bazen zordur. Arkadaşlarla iletişim kurarken en büyük sıkıntı, hayır diyememekten kaynaklanır. Aile ortamında her istediği yapılan kişiler, hayır kelimesinden hoşlanmazlar. Her zaman onları onaylamanızı isterler. Dışlanmamak için yapmak istemediğiniz konularda, kolaylıkla hayır demeyi öğrenmelisiniz. Hayır demeyi bilmezseniz, zamanla ruh sağlığınız bozulur. Önemli olan karşınızdaki insanı kırmadan yapmak istemediğinizi tatlı dille anlatmaktır. Kişi yeri geldiğinde hayır diyerek, karşısına çıkacak zorlukları kolaylıkla aşacaktır.Arkadaşınızı olduğu gibi kabul edin ve sizi olduğunuz gibi kabul etmesini isteyin. Bu davranış arkadaşlığınız uzun seneler devam etmesini sağlayacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+