Arı Soktuğunda Oluşan Şişliği İndirme

Sıcak yaz aylarında özellikle pikniklerde karşılaştığımız sıkıntılardan biri de arı sokmalarıdır. Arı sokmasının doğuracağı rahatsızlıklar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimilerinde hiçbir problem yaratmazken, alerjisi olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Arı sokması sonrası gelişen alerjik reaksiyonlar çok eski tarihlerde karşımıza çıkmaktadır. Mısır firavunu Menes ‘ in M. Ö. 2641 Yılında arı sokması sonucunda hayatını kaybettiği bilinmektedir. Gayet tabii ki, her arı sokması ölümle sonuçlanmaz. Arı sokmalarının birçoğu iğnesinin bulunduğu yerle sınırlı lokal reaksiyonlardır. Genelde arının soktuğu yerde yanma, kızarıklık, ağrı ve şişme görülür. Bu reaksiyonlar birkaç saat içinde kaybolur. Şişen bölgeye yapılacak soğuk kompres ve ağrı kesici içmek yeterli gelecektir. Daha ağır vakalarda ise, kızarıklık ve şişlik daha geniş bir alana yayılır. Kişilerde bulantı, kusma, halsizlik gibi bulgulara rastlanabilir. Hatta bu durum 10 gün kadar sürebilir.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalı?

Bal arısı sokmalarında ilk yapılması gereken, derideki iğneyi çıkarmaktır. İğneyi çıkarırken bir cımbız ve büyüteçle çıkarmak zedelenmemesi açısından gereklidir. Bunu yapmazsanız iğnenin ucundaki keseden daha fazla zehirin sızmasına sebep olursunuz. İğneyi dikkati bir şekilde çıkardıktan sonra bölgeyi sabunlu su ya da antiseptik bir solüsyonla yıkamak gerekir. Ağrı ve şişmeyi önlemek için buzla kompres yapılır.

z

Arı Alerjiniz Olup Olmadığını Nasıl Öğreneceksiniz?

Deri testleri arı alerjiniz olup olmadığı hakkında bilgi verecektir. Bu testler arı sokmasından 3-4 hafta sonra uygulanabilir. Kan testi yaptırmak da bir seçenektir. Fakat deri testi güvenilirlik açısından daha çok tavsiye edilir. Deri testi pozitif çıkan kişilerin aşı tedavisi görmeler önerilir.

Arı Sokmasına Karşı Alınabilecek Tedbirler

– Arıya alerjisi olanlar piknik alanlarından ve piknik yapılan yerlere yakın açık alanlardan uzak durmalı,

– Mutlaka böyle yerlerde bulunmak icap ediyorsa uzun kollu gömlek ve pantolon tercih edilmeli,

– Bahçede çalışılırken eldiven takmaya gayret etmeli,

– Parfüm, deodorant gibi kokular arıları çeker. Açık alanlarda bunları kullanmamaya dikkat etmeli,

– Açıkta yiyecek maddesi bırakmamaya özen gösterilmeli,

– Çöp tenekelerinin kapaklarını açık bırakmamalı ve hepsinden önemlisi arı ile karşılaşıldığında sakin olmalı, arıyı tahrik edecek hareketlerden kaçınmalıdır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+