Arı Sokmasında Yapılacaklar

Havaların sıcak olduğu dönemde, özellikle İlkbahar döneminde arı sokması en sık karşılaşılan kazalardan biridir. Uzun süre acıya ve kaşıntıya sebep olan arı sokmasında hemen bazı tedbirler almak gerekir. Tabi ki ilk ve en önemli tedbir arılardan uzak durmak ve arının yoğun olduğu bölgelere vücut mümkün olduğu kadar kapatılarak gitmektir. Fakat arı soktuktan sonra, acıyı ve sonrasında oluşan kaşıntıyı giderecek yöntemler araştırılmalıdır. Bazı insanların arı sokmasına karşı alerjisi bulunur. Alerjisi olan insanlarda, arı sokması çok daha zorlu bir süreç yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple arı sokmasına alerjisi olan insanların; arıların yoğun yaşadığı piknik bölgelerinden, bağ ve bahçelerden uzak durması gerekir. Bazen hayati tehlikelere yol açabilen alerjik arı sokmasında, en kısa süre içinde doktora başvurmak gerekecektir. Arı sokmasına karşı alerjisi olmayanların ise kısa süre içinde alması gereken bazı tedbirler bulunur.

r

Arı Soktuğu Anda Neler Yapılmalıdır?

Arının ilk soktuğu 20 dakika çok önemlidir. En büyük sancının yaşandığı bu dönemde, arının iğnesini bıraktığı yere bir büyüteç ile bakmak ve arının iğnesini çıkartmak gerekir. Ardından hemen buz veya demir bir eşya(çatal veya kaşık olabilir) konmalıdır. Acının bir kısmını çeken ve şişmeyi önleyen buz ve demir eşya, yaklaşık on dakika bölgeye bastırılmalıdır. Ardından evde bulunan ağrı kesici veya uyuşturucu özelliği bulunan kremlerden, arının soktuğu bölgeye sürmek faydalı olacaktır.

Arı Sokmasından Sonra Ortaya Çıkan Alerjik Reaksiyonlar

Arı soktuğu anda, ilk bir saat kişi takip edilmelidir. Arının soktuğu alanda başlayan kızarıklık ve giderek büyüyen şişme, alerjik reaksiyonları akla getirir. Beraberinde; kusma, ateş ve halsizlik başladığında ise en kısa süre içinde bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekecektir. Hemen tedavi edilmeyen vakalarda, hiç beklenmeyen sonuçların oluşabileceği göz ardı edilmemelidir. Fakat açık havada uzun süre kalan insanların, daha önce arı sokmalarına karşı alerji testi yaptırması tedbirli davranmak açısından oldukça önemlidir. Yine arı sokmasında ağrıyı kısa süre içinde yok eden ve daha sonra oluşan kaşıntıyı engelleyen kremler mevcuttur. Bu kremleri edinip yanınızda taşımanız oldukça yararlı olacaktır.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+