Anneler Nasıl İkna Edilir?

Annelerimize döktüğümüz dil kadar sanırım hayatta hiç kimseye bu kadar yalvarmamışızdır. Ancak bazen annelerimiz o kararlarında o kadar çok katı olabiliyor ki, kesinlikle kararından vazgeçiremiyoruz. Hele de ailede karar verici merci anne ise işte o zaman işimiz gerçekten zor olabiliyor. Peki nasıl anneleri ikna edebiliriz, bunun bir yöntemi var mıdır? dediğinizi duyar gibiyim. Aslında bunun için ikna yöntemlerini incelemek gerekli. İknaya dair pek çok etkili yöntem var. En önemli yöntemlerden bahsedeceğim bu yazımda.
 
İlk olarak bizim kültürümüzde yansıtan çok güzel bir söze dayanıyor ikna yöntemlerinden biri. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” Yani ne kadar pozitif bir duruşunuz olursa, ne kadar insanlara pozitif yapıcı şekilde yaklaşırsanız, aslında insanlarla aranızda kurduğunuz o sağlam bağ sayesinde onları etkilenmeniz yani ikna etmeniz daha mümkün oluyor. Dolayısıyla yüzünüz tebessüm ettiğinde, güler yüzünüzü olabildiğince çok gösterdiğinizde aslında insanlarla aranızda bu bir köprü kuruluyor. Gelin tam aksini düşünelim; asık suratlı konuştuğunuz zaman farkında olmadan insanlarla aranıza duvarlar örüyorsunuz. Ben diyorum ki aslında çoğu zaman en yüksek duvarları asık suratlı olduğumuz için örüyoruz. Dolayısıyla en etkili yöntemlerden birisi pozitif olabilmek insanlara güler yüzlü ve yapıcı bir şekilde yaklaşabilmektir. Yani sizde annenizi ikna etmek için ilk önce güler yüzünüzü takının asla asık, kızgın bir tavırla bir şey için ikna etmeye çalışmayın.
annemi ikna etmek
Tabi ki sadece beden dilinde pozitif olmak yetmez. Pozitif dil dediğimiz, pozitif sözcüklerin gücü dediğimiz yöntemlerden de yararlanmak lazım. Ben bunlara sihirli sözcükler diyorum. Bunları kullanmamızın hiç bir maliyeti yok bize. Birkaç pozitif sözcük kullandığımızda para harcamıyoruz tam tersi bu pozitif sözcükleri kullanmadığımız zaman maliyeti çok bize. Örneğin “günaydın, merhaba, lütfen, rica ederim, teşekkürler”… Hem beden dilinizde hem sözcük dağarcığınızda ne kadar çok pozitif olursanız insanları o kadar çok kendinize yakın kılar ve o kadar da ikna edici olursunuz. Pozitif sözcüklerle beden diliniz birleştiğinde anneleri ikna etmenin yolunu bulmuş oluruz aslında.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+