Anne Sütünün Anne İle Bebeğe Yararları

Beslenmesinde anne sütüne ağırlık verilen bebeklerde enfeksiyona bağlı hastalıklar daha az görülüyor, beyinleri çok daha iyi gelişiyor, solunum yolu rahatsızlıkları, ishal ve alerjik hastalıklar diğer çocuklara göre çok daha az seviyede görülüyor. Bebek emzirmekte olan annede ise osteoporoz, meme kanseri, kansızlık, yumurtalık kanseri veya kansızlık gibi hastalıklar çok daha az görülüyor.

Bebeğin, anne sütüyle beslenmesi

Bebeğin, ilk saatlerden itibaren istekle, doğru tekniği kullanarak ve bebeği emzirmeye uygun koşullarda emzirilmesi, bebeğin anne sütüyle rahat bir biçimde beslenebilmesi için en önemli şartlar sayılır. Bebek emzirme sırasında salgılandığı bilinen prolaktin ile oksitosin hormonları yeni süt yapımı için vücudu uyarmakla kalmaz, memedeki sütün boşalmasına da yardımcı olur.

anne sütü faydası

Emzirme işleminin başarıyla gerçekleşmesi için her şeyden önce kucaklamanın ve annenin pozisyonunun doğru olması gereklidir. Normal dışı bir durum olmadığı sürece anne, rahat olan bir koltukta, sırtını dik pozisyonda tutmak suretiyle oturmalıdır. Bebeğin gövdesi ve yüzü aynı doğrultuda olmalı ve anneye dönük halde, başı annenin göğsüne hizayla gövdeden biraz daha yüksekte, kısacası eğri bir çizgi şeklinde tutularak anne tarafından kucaklanması gerekir.
 
Bebeğe en uygun şekilde pozisyon verildikten ve kucağa alındıktan sonra alt dudağını meme ucunun alt kısmına getirecek şekilde aşağı – yukarı yönünde memeye doğru yaklaştırılmalıdır. Kullanılmayan elin dört parmağı memenin alttan desteklenmesine yardımcı olmalı, bu sırada aynı elin baş parmağının memeyi yönlendirmesi gerekir. Bebeğin ağzını geniş bir şekilde açması sağlandıktan sonra memenin ucu ve çevresindeki kahverengi bölüm tamamıyla bebeğin ağzında olmalıdır. Bebek çenesini memeye dayamış olmalıdır ve üstte bulunan annenin baş parmağı bebeğin burnunun tıkanmasını engellemelidir.

Emzirmenin Süresi ve Sıklığı

Yeni doğmuş olan bebek, doğum sonrasında mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde emzirilmeye başlanmalıdır. Ve emzirme süresi ile sıklığı bebeğin emme isteğine göre planlanmalıdır. Emzirmeye ilk başlanan zamanlarda direkt süt gelmeme ihtimali olabilir. Böyle bir durumda bebeğe bir başka besin vermemeli ve emzirmeye devam etmelisiniz. Özellikle doğumdan sonraki iki ay bebek ne zaman isterse istesin meme verilmelidir. Emzirmeye başlanan zamanlarda annenin her iki göğsünün de sütle dolması açısından öğünlerde bebek iki memeyi dönüşümlü olarak emmelidir. Memelerdeki süt miktarının artmasından sonra her öğün için tek bir memeden emzirilmesi uygun olacaktır. Her meme emme öğününde bebeğin memelerden birini tamamen boşaltmasını sağlamalısınız. Bu boşaltma süresi çoğu zaman 10 – 15 dakika arasında değişir. İlk emzirme döneminden sonra bebeği emzirme sıklıkları 2 – 3 saate uzayabilir.

Anne sütünün yeterli olup olmadığına nasıl karar verilir?

Emzirme öğünlerinde bebeğin yeteri kadar beslenmiş olduğunu, gün içinde en az beş kere işemek suretiyle altını ıslatması, 15. gün gelmeden önce doğum kilosuna ulaşmış olması veya her ay en azından 400 – 600 gram arasında ağırlaşmasıyla anlayabilirsiniz. Bebeklerin doğduktan sonraki ilk günlerde kaybettikleri ağırlıkların sebebini emzirmenin yetersizliğine bağlamamalısınız. Altına yapma sayısı, uykusunun düzensiz olması, bebeğin huzursuz olması veya gerekenden çok daha fazla ağlaması gibi durumlarda anne sütünün azlığından şüphe etmeniz gerekebilir.

Bebek emzirirken annelerin en çok yaptığı hatalar

  • Bazı anneler emzirmeye başlamadan önce çocuğun emeceği yeri sabunu su, çeşitli kremler veya karbonatlı suyla temizliyor. Bu davranış, bebeğin memeyi rahatlıkla tutmasına ve meme başındaki çatlağa zarar verecektir. Meme bakımının en iyisi, anne sütüyle yapılandır.
  • Emzirme için yapılmış özel silikon başlıklar memenin doğru bir şekilde kavranmasına engel olur.
  • Emzirmenin yapıldığı odada aşırı gürültü olması bebeği rahatsız edebilir ve bebek doğru düzgün ememez.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+