Ameliyatsız Boy Uzatma Mümkün mü? Pratik Tavsiyeler

Son yıllarda piyasaya çıkan ve boyu kısa sürede ameliyatsız boy uzatma sağlayacağını sunan (birkaç santim uzatacağını iddia eden) birçok ilaç ve tabanlık piyasaya sürülmüştür. İnsanların uzama çabasını kullanarak kar yapmaya çalışan firmaların, sattığı ürünlerin uzamakta hiçbir faydası yoktur. Boy uzaması, büyüme hormonuna bağlı olarak; kızlarda 19 yaşına kadar, erkek çocuklarda ise en çok 21 yaşına kadar devam eder. Bu süre içerisinde boyu, yaşıtlarına göre aşırı kısa olan çocukların, doktor kontrolünde hormon testleri yapılmalıdır. Boy uzamasında etkili olan genetik faktörlerin yanında beslenme ve spor boyu birkaç santim uzatmaktadır. 3 Yaşını geçen çocukların, yılda 5 cm den az uzaması, büyüme hormonu yetersizliğinin belirtisi olabilir. Bu sebeple ailelerin, gelişim döneminde çocuklarını gözetim altında tutmaları ilerki aşamalarda ameliyatsız boy uzatma yöntemlerini kullanmaları önemlidir.

boy_uzatan_yiyecekler_neler

Boy uzatan yiyecekler neler? Süt ve balık bunlardan başlıcaları

Hangi Besinler Boyu Uzatır?

amaliyatsız boy nasıl uzar

Ameliyatsız boy uzatma sağlıklı beslenme ile mümkün

Çocukların, büyüme hormonunun aktif olduğu dönemde sık kullanılan bazı besinler, boyun daha hızlı uzamasında etkili olmaktadır. Bu besinlerin başında, süt ürünleri ve balık gelir. Gece yatmadan hemen önce ve sabah kahvaltı sırasında içilen bir bardak süt, boyun uzamasında etkilidir. Yine omega 3 desteği, yani palamut, uskumru, torik, kefal gibi balıklar boy uzatmak için çocukların beslenme listesine eklenmelidir. Haftada üç gün, bu balıklar ile hazırlanmış akşam yemekleri, gelişim dönemindeki çocukların boyunu birkaç santim uzatacaktır.

Hangi Spor Dalları Boyu Uzatır?

boy-uzatan-sporlarYıllarca ‘’ailenin boyu kısa ise çocuk ta kısa olur’’ diye, minyon ailelerin çocukları için hiç bir çözüm olmayacağı konuşulmuştur. Fakat son yıllarda, araştırmacıların ileri sürdüğü bir başka gerçek; basketbol, voleybol, yüzme ve esneme hareketleri ile bilinen platesin, boy uzatmada etkisi kanıtlanmıştır. İyi bir beslenme programı ve düzenli yapılan spor, ergenlik dönemindeki çocukların boyunu, kısa sürede birkaç santim uzatmaktadır. Ben özellikle basketbol oynamaktan çok fayda gördüğümü söyleyebilirim. Özellikle orta okul sonlarına doğru deliler gibi oynadığım basketbolun boyumun 1.80 olmasında büyük fayda sağladığı düşüncesindeyim. Tabi sporu düzenli ve sağlıklı beslenme ile destekledim. Süt konusunda abarttığımı bile söyleyebilirim. 🙂

Ergenlik Dönemini Tamamlamış Aşırı Kısa Boylu Bireylerin Boyunu Uzatacak Bir Çözüm Var mıdır?

ilizarov-yöntemi-ile-uzamakBüyüme hormonu durduktan sonra (ameliyatsız boy uzatma artık mümkün olmadığından), birey aşırı kısa ise zor bir ameliyat olan ilizarov yöntemi ile boyunu 30 cm ye kadar uzatmak mümkündür. Fakat oldukça zor bir ameliyat olan ilizarov, iyileşme sürecinde, hastayı aylarca yatağa bağlamaktadır. Bu sebeple doktorlar tarafından kadınlarda 1.50’nin üstündeki, erkeklerde 1.60’ın üstündeki boylara, ilizarov ameliyatı uygulanmamaktadır. Bu sistemi bulan kişi Gavril İlizarov hakkında detalı bilgiyi wiki sayfasından okuyabilirsiniz.

ilizarov-yöntemi-ile-uzama

ilizarov yöntemi ile boy uzatma yönteminde bacağa yapılan uygulama

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+