Alzheimer Hastaları İçin Yeni Tedavi

Alzheimer, demans, MS, ataksi hastalıkları, Otizm, Omurilik yaralanmaları gibi birçok hastalıkta yeni bir umut olan Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi, henüz araştırma safhasında olmasına rağmen hastalar ve aileleri için büyük umut olmuştur. Bu zamana kadar motor nöron hastalıkları için yapılabilecek her hangi bir tedavi bulunmamakta idi. Genellikle hastalar, anlık rahatlama sağlayan bazı ilaçlar verilerek, evlerine gönderilirdi. Hücrelerin bilinmeyen bir sebeple zarar görmesi ile ortaya çıkan bu hastalıklarda, artık hücrelerin yeniden canlanmasını sağlayan yeni tedavi yöntemi; Mezenkimal Kök Hücre tedavisi kullanılmaya başlanmıştır.

bn

Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Mezenkimal kök hücre tedavisinde amaç; Hücrelere hasar veren ve hücrelerin ömrünü kısaltan maddelerin yok edilmesidir. Yani hasar gören hücreler, bu tedavi ile tamir edilmektedir. Bağ dokularında bulunan ve geçtiği organda farklı bir görüntü kazanan Mezenkimal kök hücrelerin, her organdaki yetenekleri de farklılaşmaktadır. Yani geçtiği organdaki hasarları hemen fark eden ve hasar bulunan hücreleri tedavi eden bu kök hücreler, kemik iliğinden elde edilmektedir. Son birkaç yılda Amerika, İsrail ve Almanya tarafından kullanılan bir tedavi yöntemidir. Artık Türkiye’deki bazı hastanelerde de kullanılmaya başlanan Mezenkimal Kök Hücre tedavisi, önümüzdeki birkaç yıl içinde değişik ve çaresi bulunmayan birçok hastalığın tedavisinde kullanılacaktır.

Mezenkimal Kök Hücre Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

Ülkemizde çok fazla bulunan Genetik hastalıklar başta olmak üzere, Kanser, ALS, MS, Motor nöron hastalıkları, Otizm, Beyin ve Omurilik yaralanmaları, Alzheimer, Demans, kas hastalıkları, Kalp hastalıkları ve Sinir sistemindeki bazı enfeksiyon hastalıkları, Mezenkimal Kök hücre tedavisi uygulanan hastalıklar arasındadır. Kemik iliğinden çok özel koşullarda alınan ve dışarıda belli şartlarda çoğaltılan bu kök hücreler, hastaya 3 defa belli aralıklar ile uygulanır. Şimdiye kadar yapılan uygulamalardan, oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tedavinin bir başka avantajı ise her hangi bir ameliyat gerektirmeden, birçok hastalığı tedavi edebilmesidir. Özellikle genetik hastalıklarda oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Fakat her hastalıkta tamamen kullanılabilmesi için birkaç yıl daha üzerinde araştırma yapılması gerekir. Bu sebeple şu an için kullanımı sınırlı tutulmaktadır.

Burada paylaşılan tüm bilgiler bilgi amaçlıdır. Lütfen doktorunuza danışmadan denemeyin…

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+