Ağız Kokusu Nasıl Giderilir Doğal Yollarla?

En yakın arkadaşınız ile bir kafede oturdunuz, keyifle çayınızı yudumluyor ve sohbet ediyorsunuz. Her hangi bir sebebe bağlı olarak ağzınızda oluşan koku, arkadaşınıza kadar ulaştı. Arkadaşınızın duyduğu rahatsızlık size dünyanın en zor anlarını yaşatacaktır. Ağız koksunun birçok değişik sebebi bulunur. En sık karşılaşılan ağız kokusu sebepleri arasında; diş problemleri, mide problemleri ve açlık ilk sıralarda gelir. Uzun süre devam eden ve kişinin sosyal hayatını oldukça etkileyen ağız kokusu, başladığı anda hemen diş doktoruna başvurmak gerekecektir. Diş doktoru ağız içinde fark edilmeyen çürük dişlerin hemen tedavisini yapar. Diş tedavisi tamamlanmasına rağmen hala ağız kokusu devam ediyorsa, mide sağlığı araştırılmalı ve besinlerin midedeki hazmını kolaylaştıran ürünler kullanılmalıdır. Özellikle ramazan ayında başlayan ağız kokusu ise tamamen açlığa ve susuzluğa bağlı olarak gelişir.

ağız kokusunu önlemek doğal yollarla 2

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Her hangi bir sağlık sorununa bağlı olmadan, tamamen beslenme tarzınıza bağlı olarak oluşan ağız kokusu, gün içinde beslenme tarzınızda yapacağınız bazı değişikliklerle kolayca giderilebilir.

1-  Özellikle her gün iki litre su tüketmek, ağız kokusunu gidermek için oldukça önemlidir. Her sabah yataktan kalkar kalkmaz bir bardak su içerek güne başlamak ve gün içinde içilen suyun miktarını iki litreye çıkartmak gerekir.

2- Bol lifli gıdalar ile beslenerek, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırmak, ağız kokusunun önüne geçecektir. Mevsime uygun sebze ve meyveler, bol yeşillik tüketmek midenizin de rahatlamasını sağlar.

3- Her gün düzenli olarak dişleri fırçalamak, diş aralarında biriken yemek artıklarının çıkması için diş ipi kullanmak, ağız kokusunu önleyecektir.

4- Genellikle ağız kokusundan kurtulmak için soğan sarımsak gibi besinlerin kullanılmaması önerilir. Oysa bu besinler, her insanın düzenli tüketmesi gereken, doğal antibiyotiklerdir. Bu sebeple bu besinler tüketildikten hemen sonra, dişler ile birlikte dilin de fırçalanması gerekmektedir.

ağız kokusunu önlemek doğal yollarla 35- Uzun süre dışarıda olan ve bir şeyler atıştırmaya vakit bulamayan bireylerin, karanfil, nane ve maydanoz çiğnemesi önerilir. Bu doğal besinler ağız kokusunu önler, diş etlerinin beslenmesini sağlar. Uzun yıllar öncesinde diş temizliğinde tek başına kullanılan karanfil, sigara, soğan, sarımsak gibi kokuların da anında yok olmasını sağlayacaktır.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+