3D Gözlükler Çocuklar İçin Zararlı Mı?

Son yılların gözdesi 3D gözlükler izlenen şeyin içindeymiş hissi vererek seyircisini mutlu etmektedir. Önceleri sadece hayal olan bu uygulamayı yaşamak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İzleyicinin özellikle sinema salonlarında yaşamaktan büyük bir keyif aldığı derinlik duygusu ve oradaymış hissinin ne gibi sorunlar yaratacağı araştırılmaktadır. Teknolojiden yararlanmak, yenilikleri takip etmek gerekli ama bu tür yeni uygulamaların insan vücuduna zararları olabileceğini de unutmamak gereklidir. Gözün alışkın olmadığı bu gözlüklerle uzun süre film izlemek,  göz ve kulak sağlığı açısından önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuk ve yetişkin gözünün alışık olmadığı gözlükleri kullanırken her yarım saatte bir gözleri dinlendirmek gereklidir. Bazı firmalar 3D gözlük kullanımı için 7 yaş sınırı koymuşlardır. Bu yaşın altındaki çocuklarda göz numarasının ve göz yapısının tam olarak gelişmiş olmaması ve enfeksiyon riskinin bulunmasından dolayı yaş sınırlaması getirilmiştir.

Xpand 3D Gözlük Sat??

3D Gözlükleri Kullanırken Dikkatli Olun

Neredeyse gerçek bir görüntü ile film izlemek ya da oyun oynamak amacıyla kullanılan 3D gözlükler ile görüntü çok daha parlak, net ve gerçekçi algılanır. Sinemalarda izlenilen üç boyutlu filmler aynı sahnenin değişik açılardan çekilip üst üste konarak suni bir derinlik hissi verilmesiyle oluşur. Böylelikle iki boyutlu olan ekranda üç boyutlu görüntüler elde edilmektedir. Gözlerden beyne gönderilen görüntüler, beyin vasıtasıyla tek bir görüntüye dönüştürülerek derinlik hissinin de katkısıyla filimin gerçekmiş gibi görülmesini sağlar. Üç boyutlu görüntüde her şey seyirciye yaklaşır izleyici hareket etmez; bunun sonucunda görsel uyarı ile denge sisteminin birlikte çalışmaması algılama ve denge sorunlarına yol açabilmektedir. Üç boyutlu gözlüklerin uzun süreli kullanımı sonucunda baş ağrısı, yorgunluk ve göz ağrısı yaşanabileceğinden uzun süreli kullanımdan kaçınmakta fayda vardır.

Gözlerde Yorgunluk Ve Kaymaya Neden Olabilir

Gerek film izlerken gerekse oyun oynarken kullanılan 3D gözlüklere karşın gerçekçi görüntüyü yakalayamama, derinliği hissedememe benzeri durumlar yaşanabilmektedir. Bu tip durumlar gözlerinde gizli ya da belirgin bir kayma, tedavisi yapılmamış bir göz kusuru, yüksek numaralı gözlük kullanımı ve göz tembelliği sorunu bulunan kişilerin karşılaştıkları sorunlardır. Bunun gibi sağlık sorunları yaşayan kişilerde gözlük takılmasıyla çift görme oluşur. Bu izleyici, filmi üç boyutlu izleyemediğinden diğerlerine nazaran daha fazla odaklanma ve görme gayreti içinde olacaktır. Bunun sonucu olarak göz yorgunluğu ve gözdeki kayma şikâyetlerinde artış yaşanacaktır. Film boyunca bu sorunlarla karşı karşıya kalan kişilerde gözlük çıkarıldığında uyum sorunları gözlenebilmektedir.

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+