25. Dönem TBMM Kadın Milletvekilleri Dağılımı

Bu yazıyı yazmamdaki asıl neden google’da arama yaptığımda böyle bir sayfaya rastlamamam. Ve bu kadın milletvekillerinin sayısını merak etmem ile başladı. Özellikle benim aradığım “25. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Milletvekilleri ” şeklinde bir aramaydı ancak sonuçta hepsini gösteren bir yazı yazmanın daha doğru olacağını düşündüm. Gelelim rakamlara;

25. Dönem TBMM Milletvekilleri Dağılımı

Şimdi gördüğümüz gibi toplam 550 milletvekili arasından kaçının kadın kaçının erkek olduğu ne yazıkki yazılmamış. Hatta TBMM’nin kendi sitesi bile henüz güncellenmemiş :). Bu yazıyı yazmamızdaki asıl amaç kadın milletvekili sayılarına ulaşmaktı. Rakamlar bize 2011 seçimlerine göre bu oranın +12 artığını göstermektedir.

25. Dönem TBMM Kadın Milletvekilleri Dağılımı

Ak Parti 39 kadın milletvekili
HDP 26 kadın milletvekili
CHP 21 kadın milletvekili
MHP 4 kadın milletvekili

Aşağıda kadın milletvekillerinin yıllara göre nasıl mecliste daha fazla yer almaya başladığını görebilirsiniz. 25. dönem TBMM kadın milletvekilleri dağılımı 2015 yılında biraz daha iyileştiği aşağıda görülmektedir.
kadın-milletvekili-yıllaragöre-sayıları

Bu oran yıllara baktığımızda sevindirici görünsede avrupa ülkerlerindeki oranlarla kıyazlandığında gerçekten çok düşük. Avrupa’da bu oran %22 lerde iken bizde %14 de kalmaktadır. 2009 yılında bu oran %9 lar seviyesindeydi. Belçika, Danimarka ve Norveç’de bu durum %35’ler seviyesinde. Bu oranın Türkiye’de düşük olmasının bir çok nedeni var bunları kadınların mecliste temsili konusunda uzun uzun açıkladım. Oradan devam edebilirsiniz.

 

Yorum Yazın

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Yorum *


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares
Blogumdan aylık 1000 TL nasıl kazanıyorum? Adım adım nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımı okuyabilirsin Nasıl Blogger Oldum?
+